Lamp Tavern Tuesday gigs: 7:30pm | £7/5
Lamp Tavern Sunday gigs: 2:30pm | £7/5
Hexagon gigs: 8pm | £11/8.50/6
Eastside Jazz Club gigs: 6:30pm | £15/12
Thursday 9th January, 6:30pm – Eastside Jazz Club
Paul Dunmall Invitation Series
Paul Dunmall – saxophone
John O’Gallagher – saxophone
Percy Pursglove – trumpet
Chris Mapp – bass
Miles Levin – drums
Tuesday 14th January, 7:30pm – The Lamp Tavern
Chris Mapp – bass/electronics
Rachel Musson – saxophone
Mark Sanders – drums
+
Hannah Marshall – cello
Rachel Musson – saxophone
Julie Kjaer – flute
Thursday 23rd January, 8pm – mac
Tom Rainey Trio
Tom Rainey – drums
Mary Halvorson – guitar
Ingrid Laubrock – saxophone
Sunday 2nd February, 2pm – Claptrap, Stourbridge
Percy Pursglove – trumpet
Paul Dunmall – saxophone
Olie Brice – bass
Jeff Williams – drums
+
Waste Paper Opera Company
+
Words for IoN (Richard Bruce Clay curates)
Thursday 6th February, 6:30pm – Eastside Jazz Club
Paul Dunmall Invitation Series
Paul Dunmall – saxophone
Liam Noble – piano
John Edwards – bass
Mark Sanders – drums
Tuesday 18th February, 7:30pm – The Lamp Tavern
Guest Curators: Lee Griffiths and Olivia Murphy
Thursday 20th February, 8pm – mac
Trevor Watts – saxophone
Veryan Weston – piano
Alison Blunt – violin
Hannah Marshall – cello
March
Thursday 5th March, 6:30pm – Eastside Jazz Club
Paul Dunmall Invites
The Sunship Quartet
Paul Dunmall – saxophone
Howard Cottle – saxophone
Olie Brice – bass
Tony Bianco – drums
Sunday 8th March, 2:30pm – The Lamp Tavern
Jazz Connectives at Fizzle:
Backspace Trio
Zbigniew Chojnacki – accordion/electronics
Łukasz Czekała – electric violin/electronics
John Derek Bishop – electronics
+
Malediwy
Marek Pospieszalski – saxophone
Qba Janicki – drums
+
Kim Macari – trumpet
Olie Brice – bass
Andrew Woodhead – piano
Tuesday 17th March, 7:30pm – The Lamp Tavern
Bruce Coates – saxophone
Sarah Farmer – violin
Walt Shaw – percussion
Lee Boyd Allatson – drums
+
Han Earl Park – guitar (solo)
Sunday 29th March, 2:30pm – The Lamp Tavern
Mark Hanslip – saxophone
Emil Karlsen – drums
+
Charlotte Keeffe – trumpet
Cath Roberts – saxophone
Thursday 2nd April, 6:30pm – Eastside Jazz Club
Paul Dunmall Invitation Series
Tuesday 7th April, 7:30pm – The Lamp Tavern
Alicia Gardener-Trejo – saxophone
Andrew Woodhead – piano
Tom Mills – theremin
Thursday 16th April – Attic Brewery (TBC)
Fizzle/Flatpack/Artefact present…
Improvisation and Film
Sunday 26th April, 2:30pm – The Lamp Tavern
Mick Beck – bassoon
Paul Hession – drums
Seth Bennett – bass
+
Shirley Smart – cello
James Arben – saxophone
Wednesday 6th May – Polish Centre (TBC)
Fizzle/Flatpack present…
Improvisation and Polish Cinema
Tuesday 12th May, 7:30pm – The Lamp Tavern
Trio Kimmig-Studer-Zimmerlin with Rhodri Davies
Rhodri Davies. e-harp
Harald Kimmig, violin
Daniel Studer, bass
Alfred Zimmerlin, cello
Sunday 24th May, 2pm – The Lamp Tavern
Dominic Lash – bass
Alex Ward – clarinet/guitar
Dag Eric Knedal Anderson – drums
+
Richard Scott – viola/mandolin (solo)
Friday 29th May, 8pm – mac
Richard Foote Quintet
Richard Foote – trombone
Kieran McLeod – trombone
Andrew Woodhead – piano
Olie Brice – bass
Andrew Bain – drums